Zyskaj 5% rabatu na Twoje pierwsze zakupy! – Sprawdź

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna a COVID-19 w świetle badań naukowych. Brzmi obiecująco

Opublikowano:

Co wspólnego może mieć dieta keto i COVID-19? Okazuje się, że całkiem sporo. Ostatnie badania wykazały, że dieta ketogeniczna może złagodzić skutki choroby koronawirusowej u osób starszych poprzez poprawę funkcji immunologiczno-metabolicznych i zmniejszenie stanu zapalnego.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Yale School of Medicine, New York University Langone Health i Washington University School of Medicine. Choć wyniki napawają optymizmem, warto zaznaczyć, że do tego, by jednoznacznie orzec, że dieta keto pomaga osobom zarażonym COVID-19, jest jeszcze długa droga. Przyjrzyjmy się jednak rezultatom pracy naukowców.

Metody badawcze

Badanie zostało przeprowadzone na dorosłych i starych myszach. Zarażono je koronawirusem-A59 (mCoV-A59) ‒ mysim „odpowiednikiem” naszego COVID-19.

mysz

Obserwacje

Stare i dorosłe myszy zakażone mCoV-A59 miały podobne miano wirusa w płucach, ale stare myszy doświadczyły większej utraty masy ciała, anoreksji, a także niedotlenienia całego organizmu. Wykazywały również znacznie obniżoną ilość odpowiedzialnych za odporność limfocytów T CD4+, zaburzony stosunek limfocytów CD4+ / CD8+ oraz mniej limfocytów T γδ w płucach i śledzionie. Miały za to zwiększone poziomy neutrofili i monocytów.

Analiza immunohistochemiczna wykazała, że ​​w porównaniu do dorosłych zakażonych myszy stare miały cięższy stan zapalny okołonaczyniowy, ponadto obrzęk, zwłóknienie, zapalenie płuc, zakrzepicę płuc i krwotok. Podobnie więc jak u ludzi, starsze osobniki przechodziły koronawirusa zdecydowanie ciężej.

Infekcja koronawirusem a tkanka tłuszczowa

Starzenie się, podobnie jak i otyłość, są związane ze zmianami strukturalnymi i funkcjonalnymi tkanki tłuszczowej. Naukowcy zbadali więc wpływ infekcji mCoV-A59 na jej metabolizm. Zgodnie z oczekiwaniami, wykryli wirusowe RNA w trzewnej tkance tłuszczowej, czemu towarzyszyły znacznie wyższe wskaźniki stanu zapalnego.

Tłuszcz

Podobne obserwacje stwierdzono zresztą również w podwzgórzu starych zakażonych myszy. Były one podobne do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, w których pośredniczy SARS-CoV-2.

Wpływ diety ketogenicznej na koronawirusa

Ta część myszy, której zaserwowano dietę ketogeniczną, łagodniej przechodziła chorobę. Dlaczego?

Trzeba sobie najpierw wyjaśnić, że ketogeneza wątrobowa, która zachodzi w stanie ketozy, to w istocie proces przekształcania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w krótkołańcuchowy beta-hydroksymaślan. To właśnie beta-hydroksymaślan jest wykorzystywany jako źródło energii podczas wygłodzenia lub stanów niedoboru glukozy (i tę substancję można zmierzyć we krwi ketometrem). 

Naukowcy zaobserwowali u keto myszy, że wzrost poziomu beta-hydroksymaślanu wywołany dietą ketogenną zapobiegał tworzeniu się i aktywacji inflamasomu, czyli wewnątrzkomórkowego kompleksu prozapalnego, a tym samym zmniejszał stan zapalny organizmu. Myszy te były ponadto chronione przed utratą masy ciała i niedotlenieniem.

Płuca starych myszy karmionych dietą ketogeniczną były w zdecydowanie lepszym stanie, co więcej, dieta ketogeniczna podniosła w ich płucach poziom limfocytów T γδ. Przeprowadzając masowe sekwencjonowanie RNA przy użyciu limfocytów T γδ, naukowcy zaobserwowali, że dieta ketogeniczna zwiększa ekspresję genów przeciwzapalnych, indukuje przebudowę lipoprotein i poprawia funkcje mitochondriów w limfocytach T γδ.

Podsumowując, wyniki badania wskazują, że dieta ketogeniczna może za jakiś czas stać się łatwo dostępnym sposobem na poprawę wyników leczenia COVID-19. W szczególności u seniorów, u których przebieg choroby jest na ogół cięższy.

W obliczu wyników badań nasuwa się pytanie: jak wiele jeszcze pozytywnych aspektów dieta keto kryje przed światem nauki i czego dowiemy się o niej w następnych latach?…

Źródło: BioRxiv preprint server. 2020. Ryu S. Ketogenesis restrains aging-induced exacerbation of COVID in a mouse model. https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.09.11.294363v1 

Darmowa dostawa od 300zł