5 minut czytania

Keto pułapki, na które musisz uważać

Wiele osób decyduje się na dietę ketogeniczną, ponieważ jest ona stosunkowo prosta w stosowaniu. Często nie wymaga liczenia kalorii czy ważenia produktów, a efekty zdrowotne, które dzięki niej osiągamy, widać z reguły bardzo szybko. Jedni radują się z utraconych kilogramów, inni mają lepsze samopoczucie i jaśniejszy umysł. Jeszcze kolejni cieszą się jednym i drugim! Co jednak zrobić, gdy mimo stosowania keto diety, pożądanych rezultatów brak?

Odpowiedź: Zastanowić się nad tym, czy nie staliśmy się ofiarą jednej z keto pułapek. W końcu, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach!

Przygotowaliśmy dla Was krótką listę sytuacji, które mogą mieć wpływ na to, iż mimo postępowania zgodnie z wytycznymi diety ketogennej, nie udało Wam się ani wejść w ketozę, ani tym bardziej skutecznie schudnąć. Proponujemy Wam też konkretne metody na wyjście z tych pułapek. Ale najpierw, co może być nie tak z Twoim keto?

Po pierwsze: Za dużo kalorii

Jeśli stosujesz keto dietę od pewnego czasu, a mimo to, nie udało Ci się zrzucić ani kilograma, możliwe, że Twoje dzienne żywienie ma za dużo kalorii. Co prawda taka dieta wysokotłuszczowa z jednej strony pomaga zwalczyć uczucie głodu i świetnie reguluje hormony (w tym te odpowiedzialne za uczucie sytości), ale spadek masy ciała to zawsze kwestia odpowiednio wyliczonego deficytu kalorycznego. Wielu osobom udaje się w niego wejść intuicyjnie, jednak to nie zawsze jest takie proste. Jeśli masz z tym kłopot, możliwe, że Twój metabolizm wciąż jest rozregulowany wcześniejszym sposobem żywienia lub ułożyłeś dietę niewłaściwie. Może pijesz za dużo kawy kuloodpornej? Albo źle dobierasz produkty i nie potrafisz do końca zrezygnować z tych mocno przetworzonych? Co możesz zrobić?

ROZWIĄZANIE: Wypróbuj post przerywany (Intermittent Fasting – IF). Wyklucz ze swojego jadłospisu słodzone produkty i tzw. keto śmieci (słodkie deserki, fast food, itp.). Słuchaj swojego ciała! Jeśli nie czujesz głodu, po prostu nie jedz. Gdy czujesz, że nie możesz przystopować, a cała ta sytuacja kosztuje Cię wiele stresu, zadbaj o swój spokój. Skutecznie pomoże Ci w tym jeden z naszych najnowszych produktów – olejek CBD LUV, o którym więcej przeczytasz tutaj: NOWOŚĆ! MAGICZNE OLEJKI NA STRES I PRZEMĘCZENIE. POZNAJ JE!

Po drugie: Ukryte węglowodany

Przyczyną braku oczekiwanych efektów ze stosowania diety ketogenicznej, może być również zupełnie nieświadome spożywanie produktów, które zawierają tzw. ukryte węglowodany. To ważne, by komponując swoje posiłki , zwracać dużą uwagę na listę składników, z których są one zrobione. Ukryte węglowodany, o których piszemy, możecie znaleźć na przykład w owocach, gotowych sosach czy dressingach ze sklepów. Źle robi nam również używanie gorzkiej czekolady w nadmiernych ilościach. Fakt, że coś nie ma słodkiego smaku, wcale nie oznacza, że nie zawiera cukru!

ROZWIĄZANIE: Czytaj składy! Na spokojnie i ze zrozumieniem. Wybieraj produkty, które mają krótką i przejrzystą listę składników – przykład: nasz kokosowy BIO SNACK! Zamiast gorzkiej czekolady, używaj Surowego Kakao BIO. A to co możesz, rób samodzielnie w domu, używając do tego keto składników dobrej jakości.

sałatka

Po trzecie: Zła jakość produktów

No i właśnie!  Bazując na przetworzonych produktach złej jakości (fast food, słodycze w wersji keto, napoje ze słodzikami, itp, nie dostarczasz organizmowi wystarczająco dużo cennych składników odżywczych. Jest duża szansa, że to dlatego masz ciągłą ochotę na podjadanie, a Twoje ciało nie ma materiałów, żeby się zregenerować, zbudować masę mięśniową i produkować istotne enzymy. Pamiętaj, że w przypadku każdej diety liczy się przede wszystkim jakość produktów. Potem dopiero, ich ilość.

ROZWIĄZANIE: Układaj swoją dietę z nieprzetworzonych produktów: mięsa, jaj, podrobów, serów i warzyw. Dbaj o to, by jak najrzadziej pojawiał się w niej fast food i słodziki. Do picia wybieraj… wodę. To najprostszy i zdecydowanie najlepszy napój dla każdego z nas. 

Po czwarte: Za dużo białka w diecie

Dieta ketogeniczna nie jest dietą wysokobiałkową. Nadmiar białka w spożywanych przez Ciebie pokarmach, może być kolejnym powodem, dla którego trudno Ci wejść w ketozę i ją utrzymać. Organizm ma na taki nadmiar świetny sposób – radzi sobie z nim, zamieniając część aminokwasów w glukozę, czyli paliwo, z którego przecież miał już nie korzystać. I tu pojawia się problem.

ROZWIĄZANIE: Zdecydowanie ogranicz ilość białka. Część spożywanego mięsa lub nabiału możesz zamienić na warzywa. Pamiętaj, że przeciętnej osobie wystarczy ilość  do 1 g/ kg masy ciała/dzień.  Aby było Ci łatwiej, możesz skorzystać z darmowych kalkulatorów kalorii i makroskładników. 

Podsumowując!

Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże rozwiązać Ci ewentualne problemy z brakiem efektów diety ketogenicznej. Jeśli masz jakieś pytania w tym temacie, zadaj nam je na naszej fejsbukowej grupie WYZWANIE KETO LUV! Pamiętaj też o regularnych wizytach w naszym sklepie – to jedno z niewielu miejsc w sieci, w których znajdziesz tak duży wybór produktów dedykowanych diecie ketogenicznej. 

A jeśli dopiero planujesz się na nią przestawić, zacznij od wyzwania KETO LUV, który idealnie wprowadzi Cię w ketozę, oczyści Twój organizm z toksyn i dodatkowo sprawi, że już na starcie nowego stylu żywienia, stracisz kilka zbędnych kilogramów. Kuracje KETO LUV, znajdziesz TUTAJ.