6 minut czytania

Po czym poznać prawdziwe kakao ceremonialne?

Znając dzisiejsze badania potwierdzające magiczne i prozdrowotne właściwości kakao, aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, uważano je za bezwartościową używkę. Podobnie jak herbata czy kawa, jest ono w istocie cennym produktem, bogatym w składniki odżywcze. Kakao ceremonialne to coś jeszcze lepszego. Prócz odżywczych właściwości dla ciała, niesie też niezwykłe doznania dla ducha. Nic więc dziwnego, że zyskuje ono na popularności i pojawia się w ofercie coraz większej ilości sklepów internetowych. Jak spośród wielu produktów wybrać prawdziwe kakao ceremonialne

Kakao ceremonialne – najważniejsze informacje

Na początek warto wiedzieć, że kakao ceremonialne, choć również powstaje z ziaren kakaowca, nie jest tym samym, co kakao w proszku czy gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao. Tak, jak palo santo nie jest tylko ładnie pachnącym kadzidłem, prawdziwe kakao ceremonialne to nie tylko napój. To cały rytuał, który pomaga osobie praktykującej oczyścić umysł, zrelaksować się i otworzyć na duchowe przeżycia. 

Dzieje się to za sprawą składników bioaktywnych, naturalnie występujących w ziarnach kakaowca. Kofeina, teobromina i anandamid – to właśnie one odpowiadają za poprawę koncentracji i podniesienie  nastroju przy regularnym spożyciu. Aby móc odczuć ich działanie w pełni, ziarna kakaowca nie mogą być poddane prażeniu, odtłuszczaniu, ani też nie należy ich mieszać z żadnymi dodatkami do żywności. I to jest właśnie główna różnica między kakao ceremonialnym. 

Aby ceremonia kakao (o której więcej poczytasz w tym wpisie) przebiegła w atmosferze pokoju i jedności z naturą, ziarna kakaowca użyte do zrobienia kakao nie mogą pochodzić z uprawy, która nie szanuje naturalnego środowiska. Jak moglibyśmy delektować się napojem, wiedząc, że za każdą jego filiżanką stoi cierpienie ludzi i zwierząt? 

Tylko kakao z ekologicznym crtyfikatem może sią nazywać ceremonialnym. Pamiętaj o tym, szukając produktu dla siebie. 

Jak rozpoznać prawdziwego kakao ceremonialne

Prawdziwe kakao ceremonialne wytwarzane jest dzisiaj niemal tak samo, jak przed wiekami robili to peruwiańscy Indianie. Ziarna zbierane ręcznie poddaje się delikatnej fermentacji, a następnie mieli. Powstała z nich pasta jest formowana w zwarte, kruszące się sztabki – zupełnie nie przypominające czekolady, którą znasz ze sklepu. 

Tak  wygląda autentyczne kakao ceremonialne – to sztabki, które wytworzyliśmy w naszej podwarszawskiej manufakturze, z zachowaniem absolutnie wszystkich zasad, dzięki którym można nazwać je prawdziwym:

Prawdziwe kakao ceremonialne z w sztabkach

Łatwe do sprawdzenia cechy, po których poznasz prawdziwe kakao ceremonialne, to przede wszystkim:

  • biały nalot,
  • matowa tekstura, bez połysku,
  • intensywny, lekko kwaśny smak i zapach, 
  • informacja o miejscu pochodzenia,
  • pochodzenie z ekologicznej uprawy (potwierdzone certyfikatem!),
  • zero dodatków – 100% nieprzetworzonej natury,
  • wyszczególnione odmiany ziaren użytych do produkcji.

Prawdziwe kakao ceremonialne – skład i wartości odżywcze

Kakao ceremonialne to wyłącznie ziarna kakaowca. bez cukru, bez emulgatorów i bez dodatków smakowych. Taki produkt nie jest też odtłuszczany, jako że masło kakaowe jest nośnikiem substancji zapachowych oraz niektórych związków odżywczych. Samo w sobie jest też dobrym źródłem energii dla organizmu i daje przyjemne uczucie sytości. Kakao ceremonialne PERU One More LUV ma szczególnie dużo tłuszczu (aż 52%),  gdyż jest specjalnie mielone wraz z łuską. 

Prawdziwe kakao ceremonialne vs czekolada gorzka 100%

Niektórzy mogą zapytać, czym takie kakao ceremonialne różni się od tabliczki czekolady 100%, bo i takie pojawiają się powoli na naszym rynku, by zaspokoić potrzeby świadomych konsumentów. Na pierwszy rzut oka taka czekolada jest podobna. Jeden składnik, zero cukru, nawet nie ma lecytyny i aromatów. Na czym więc polega różnica? 

Jak już wspomnieliśmy, prawdziwe kakao ceremonialne poznasz po tym, jak wygląda. Na świeżej czekoladzie 100% nigdy nie będzie białego nalotu, a jej powierzchnia będzie gładka, z połyskiem, niemal jak lustro. Taki efekt zawdzięcza się długotrwałym procesom konszowania, polegającym na wielogodzinnym mieszaniu masy czekoladowej. Podczas tej procedury wytwarza się ciepło, sięgające nawet do 90℃. Z każdym wzrostem temperatury, czekolada traci swoje cenne właściwości. 

Gdy zerkniesz na skład takiej czekolady, czeka Cię jeszcze jedna niemiła niespodzianka. Okaże się, że nie jest ona jednoskładnikowym produktem, a mieszanką miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i niekiedy jeszcze uprzednio odtłuszczonego kakao w proszku. Każdy z tych składników przebył długą drogę na taśmie produkcyjnej, tracąc swoje właściwości odżywcze. Zupełnie inaczej, niż w przypadku ziaren kakaowca, które po prostu zmielono. 

Kakao ceremonialne One More LUV jest nie tylko autentycznym produktem, ale również produktem wyjątkowo odżywczym – to zasługa mielenia kriogenicznego, czyli specjalnej praktyki naszej manufaktury w Domaniewku. W przeciwieństwie do innych metod rozdrabniania, proces ten nie generuje ciepła. Dzięki temu nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i przeciwutleniacze nie zostają uszkodzone na etapie produkcji. Wybierając kakao ceremonialne One More LUV w sztabce, masz gwarancję, że produkt, który do Ciebie trafia jest prawdziwą skarbnicą dobroczynnych substancji, które pobudzą Twoje ciało i umysł. 

Prawdziwe kakao ceremonialne – cena

Niezawodnym wskaźnikiem tego, czy mamy do czynienia z prawdziwym kakao ceremonialnym jest jego cena. Składa się na nią nie tylko piękne opakowanie z dopracowanymi detalami. Dobrze opłacani pracownicy, poszanowanie środowiska naturalnego na każdym etapie produkcji to zwykle większa część kwoty, która składa się na ostateczną cenę sztabki. Warto jednak ją zapłacić, by delektować się głębokim smakiem czekolady z czystym sumieniem. 

Jeśli kakao ceremonialne jest podejrzanie tanie, możliwe, że nie jest ono autentyczne i sprzedawca daje Ci jedynie modną nazwę. Prawdopodobnie zauważysz, że nigdzie nie ma informacji o certyfikacie ekologicznym, może też pozostawać tajemnicą odmiana ziaren kakaowca

Widzisz zatem, że warto wiedzieć nieco więcej o kakao, by spośród wielu produktów wybrać ten prawdziwy. Z wiedzą z tego wpisu możesz bezpiecznie ruszyć na poszukiwania dobrego kakao ceremonialnego, chociaż to najlepsze i najprawdziwsze, znajdziesz w naszym sklepie! Zwróć uwagę na jego przepiękne opakowanie! To oryginalny wzór, który stworzył dla nas prawdziwy artysta linorytnik!