6 minut czytania

Pokonaj ból stawów i odzyskaj sprawność! 3 naturalne sposoby na obolałe stawy

Ból stawów stał się Twoim codziennym towarzyszem? Przy dzisiejszym trybie życia nawet zupełnie młodych osób, to całkiem możliwe. Na szczęście, nie musisz tego akceptować. Możesz sobie pomóc i odzyskać swobodę ruchów, dzięki naturalnym sposobom. Opowiemy Ci o nich w tym tekście. Czytaj dalej!

Stawy – dlaczego bolą

Przychodzi taki dzień, że nasze stawy krępuje ból. W ruch idą maści i tabletki przeciwbólowe, ale problem wcale nie mija. W końcu trafiamy z nim do lekarza i dopiero w gabinecie słyszymy diagnozę, którą być może podejrzewaliśmy już od jakiegoś czasu: stan zapalny.  

Mimo, że niekiedy może nam się wydawać, że jest to schorzenie, które pojawiło się w naszym życiu nagle, wcale tak nie jest. Stan zapalny stawów to najczęściej suma wielu czynników, które przez lata kumulują się i w końcu dają o sobie znać w postaci sztywności i bólu. 

Jeśli jesteś osobą aktywną, zapalenie może być efektem przeciążenia stawów np. w wyniku złej techniki ćwiczeń. Dużą rolę odgrywa też masa ciała. Nadmierne kilogramy obciążają stawy, szczególnie kolana i wpływają też na nasilanie się procesów zapalnych.

Nie da się też ukryć, że za bóle i zwyrodnienia stawów odpowiedzialny jest także wiek i nasze geny. Z czasem tkanka chrzęstna traci swoją elastyczność i zdolność do odbudowy. Jeśli cała rodzina zmaga się z reumatyzmem, niewykluczone, że i my prędzej, czy później będziemy musieli zmierzyć się z tą chorobą. 

Na szczęście można sobie pomóc. Gdy jeszcze nic nas nie boli – dbać o profilaktykę. A gdy już pojawią się problemy – szybko zareagować i wspomóc leczenie od środka. Naturalnie, dietą i odpowiednimi superfoods. 

Co brać na stawy? Tabletki nie wystarczą

Wiele osób od razu sięga po leki przeciwbólowe. Tabletki pozwalają na jakiś czas zapomnieć o bólu i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie pozostaje to bez wpływu na żołądek i wątrobę. Środki przeciwbólowe nie zwalczają też sedna problemu, czyli stanu zapalnego. Ten z kolei sprawia, że chrząstka w stawach nie może się zregenerować. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba skupić się na tym, żeby zlikwidować zapalenie. 

Dieta na stawy  

To, co ma ogromny wpływ na procesy zapalne w naszym organizmie (nie tylko w stawach), to dieta. Cukier, kwasy tłuszczowe trans i nadmiar kwasów tłuszczowych omega 6, nasilają reakcje zapalne organizmu. Żeby je zmniejszyć, najlepiej odstawić nadmiar węglowodanów (a zwłaszcza słodycze) i dodać do diety warzywa oraz zdrowe tłuszcze: oliwę z oliwek, tłuste ryby, olej lniany i rzepakowy (koniecznie BIO).

Najlepszą bronią przeciwko stanom zapalnym są przeciwutleniacze. Najsilniejszym ze wszystkich jest znana i lubiana witamina C oraz kurkumina. Pierwsza z nich nie tylko likwiduje wolne rodniki uczestniczące w reakcjach zapalnych, ale wpływa też korzystnie na produkcję kolagenu – ważnego składnika chrząstek.  

Kurkumina zwalcza również wolne rodniki. Co więcej, zmniejsza aktywność cytokin – cząsteczek wywołujących stan zapalny. Już jedna łyżeczka dziennie wystarczy, aby zapewnić sobie solidną dawkę przeciwutleniającej kurkuminy. Jest tylko jeden haczyk. Kurkumina sama w sobie wchłania się dość słabo. Na szczęście wystarczy dodać do niej szczyptę czarnego pieprzu, aby znacznie poprawić jej wykorzystanie w organizmie. Tak właśnie zrobiliśmy, tworząc naszą kurkumę do picia. To znakomicie skuteczna mieszanka wysokiej jakości kurkumy, imbiru oraz pieprz cayenne. 

Warto również zadbać o to, by dieta była odżywcza dla stawów. Jak każda uszkodzona tkanka, potrzebują one budulca, a jest nim przede wszystkim białko i składniki mineralne: wapń, fosfor oraz siarka. Tę ostatnią, często zaniedbuje się w diecie na stawy, a to właśnie ona jest kluczowym składnikiem chrząstki i błon maziowych. Naturalnie występuje w jajach, produktach mlecznych i mięsie. Znajduje się też w warzywach kapustnych. Jednak w przypadku toczącego się zapalenia stawów, najlepiej od razu sięgnąć po skoncentrowaną dawkę tego pierwiastka. Znajdziesz ją chociażby w naszej Dzikiej Róży z MSM. To wyjątkowe połączenie witaminy C, sproszkowanej dzikiej róży i organicznej siarki w równych proporcjach. Razem te składniki działają łagodząco na stan zapalny i odbudowują tkankę chrzęstno-stawową. 

Jest jeszcze coś…

Zanim jednak zaczniesz brać kurkumę lub dziką różę, wykorzystaj jeszcze jeden naturalny i sprawdzony od pokoleń, trik. Istnieje pewna metoda lecznicza, którą stosowano przed wiekami i to na całym świecie. Jest nią… kilkudniowy post. Tak, dobrze widzisz. Nie chodzi oczywiście o klasyczną głodówkę, a kilka dni żywienia na bazie protokołu VLCKD (Very Low-Calorie Ketogenic Diet). Na czym polega różnica? 

Leczniczy post co prawda polega na ograniczeniu kalorii, ale jednocześnie trzeba zadbać o odpowiednią strukturę makroskładników, która uruchomi naturalne procesy oczyszczania regeneracji komórek. Trochę bardziej skomplikowane, niż tylko zamknięcie lodówki na kłódkę, prawda?  

Dlatego proponujemy Ci nasze rozwiązanie, czyli kurację KETO LUV – zestaw gotowych posiłków przemyślany tak, by szybko i skutecznie wprowadzić ciało w stan ketozy. Po co nam ona? Otóż ketony, poza tym, że są produktem spalania tkanki tłuszczowej, działają też przeciwzapalnie. 

Do tego dieta VLCKD pobudza procesy autofagii, podczas których ciało intensywnie szuka źródeł energii i budulca dla komórek. Znacznie chętniej rozkłada wtedy te komórki, które są uszkodzone lub wadliwe. Taki sam los spotyka bakterie i wirusy krążące po organizmie, które również mają swój udział w powstawaniu zapalenia. 

Co więcej, po takim oczyszczeniu organizmu, suplementy, jak kurkuma i róża, będą działać znacznie lepiej na same tkanki stawowe. Jeśli po kuracji LUV zaczniesz zdrową dietę przeciwzapalną, to jej efekty również będą lepsze i szybciej możesz odczuć poprawę. 

Zapalenie stawów, choć może bardzo utrudnić życie, nie musi oznaczać, że czeka Cię już tylko siedzenie w domu i smarowanie się maścią na ból. Zacznij działać i zadbaj o swoje stawy z mocą natury!