4 minuty czytania

Post i intuicja: jak Twoje ciało mówi o swoich potrzebach

Zdrowa i łatwa w utrzymaniu dieta to taka, w której kierujesz się własnym przeczuciem. Jeśli nie masz pewności, o czym mowa, ten artykuł jest dla Ciebie. Jakich niezdrowych mechanizmów odżywiania prawdopodobnie Cię nauczono? Co w Twojej diecie mogłyby działać lepiej?

Przestań kontrolować się na każdym kroku

Każda dieta to przecież nic innego, jak kontrola ciała przez umysł. Sęk w tym, że nasze wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać, często nie ma nic wspólnego z tym, czego potrzebuje ciało, żeby być zdrowym. Odpowiedzią organizmu na zbyt silną kontrolę będzie „bunt”: komunikaty o nieprawdziwych potrzebach (np. ochota na fast-foody) czy nadmierne łaknienie.

W konsekwencji na myśl o jedzeniu pojawia się stres, który dodatkowo zniekształca komunikat o Twoim samopoczuciu. Ograniczenia, nazywane jedynie zasadami, stają się najczęściej świetnym narzędziem do autosabotażu, czyli bardzo destrukcyjnego mechanizmu nie tylko w relacji z jedzeniem, a z całym sobą.

Zaufaj intuicji

Dużo lepszym, zupełnie naturalnym sposobem na utrzymanie zdrowia jest wsłuchanie się w potrzeby własnego ciała i wiara w to, że doskonale wie ono, czego potrzebuje. Zrozumienie, że za potrzebą kontroli stoi sabotujący lęk, pozwala rozpocząć pracę nad nauką odczytywania zdrowych reakcji. Po wyzbyciu się presji, naturalnie pojawi się uważność i wrażliwość, a dzięki nim odkryjesz nowe zasady, wspierające Twój rozwój i zdrowie.

Zacznij od małych kroków: jedz wtedy, kiedy zaczynasz odczuwać głód, zwróć też uwagę na to, jakie emocje towarzyszą uczuciu głodu. Do budowania zdrowej relacji z jedzeniem, potrzeba spokoju i poczucia sprawczości. Siadając do posiłku, zadbaj o swój komfort, a kiedy poczujesz sytość, spokojnie zdecyduj czy potrzebujesz w danym momencie zjeść czy dokończyć później.

Jeśli masz apetyt na konkretną rzecz, po prostu zjedz ją! To Twoje ciało mówi Ci, że potrzebuje określonych substancji odżywczych. Miej jednak na uwadze, że niektóre zachcianki mogą być komunikowane błędnie. Gdy czujesz potrzebę zjedzenia chipsów albo czegoś słodkiego, możesz sięgnąć po coś zdrowszego, co da ten sam efekt.

zachcianki na diecie

Frustracja i przemęczenie

W osobach, które działają wbrew sobie, wzrasta poczucie złości, zagubienia i krzywdy. Narzucanie sobie kolejnych norm i schematów obciąża ciało i umysł, a cała energia pozyskana z tak starannie pilnowanej wysokoodżywczej diety jest marnowana na jej utrzymanie. Funkcjonowania na takich zasadach nie można określić zdrowym, a tym bardziej racjonalnym. W pewnym momencie, po takim obciążeniu, podświadomość wyśle prosty komunikat: zwolnij.

Czasem silnie stresujące sytuacje są od nas niezależne. Rozstanie, choroba osoby bliskiej, śmierć to również momenty, gdy potrzebujemy spowolnienia i czasu na regenerację. Takim okolicznościom towarzyszą silne i trudne reakcje emocjonalne, z którymi trzeba sobie poradzić.

Post: naturalna reakcja organizmu

Jeśli zdarzyło Ci się być w takiej sytuacji, prawdopodobnie towarzyszyła Ci utrata apetytu i brak zainteresowania jedzeniem. To naturalny, bardzo pierwotny mechanizm. Silny stres daje ciału sygnał o zagrożeniu. W odpowiedzi uruchamia ono reakcje obronne. Jedną z nich jest dążenie do przestawienia się na czerpanie energii z własnych zapasów tkanki tłuszczowej. W ten sposób energii jest więcej, jesteśmy więc w gotowości by walczyć lub uciekać, jesteśmy także przygotowani na wypadek braku pożywienia.

Choć w obecnych czasach źródła stresu są zupełnie inne, post nadal przynosi wiele korzyści ‒ organizm ma szansę na regulację wszystkich zachodzących w nim procesów. Post m.in. przynosi stabilizację hormonów, łagodzi stany zapalne, poprawia koncentrację oraz zapewnia wyższy poziom energii. Dlatego warto stosować go regularnie na przemian z rozsądną, ale nie restrykcyjną dietą.