4 minuty czytania

Zdrowe odżywianie: na czym polega?

Jedzenie to paliwo dla naszego ciała. Ewentualnie: sposób na chwilę przyjemności w ciągu dnia pełnego wyzwań i obowiązków. Przede wszystkim jednak wybory żywieniowe mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie! Na czym polega ta zależność? Oto kilka faktów o tym, czym jest zdrowe odżywianie.

Prostota a pójście na skróty ‒ to robi różnicę

Na pewno obiło Ci się o uszy, że głównym filarem zdrowego odżywiania jest procentowy podział makroskładników (białek, tłuszczów i węglowodanów) w diecie. Jeśli jednak spojrzeć na rynek spożywczy, nie udało się wypracowywać rozwiązań, które byłby rzeczywiście dobre i dostępne dla większości społeczeństwa. W zamian wykorzystuje się słabe strony tej definicji zbilansowanej diety: doszło do mocnego podziału na wysokoprzetworzone, lecz tanie i często półgotowe produkty oraz na nieprzetworzone, naturalne lecz droższe składniki, z których można zrobić pełnowartościowy posiłek. 

W ten sposób wyrosło przekonanie, że wszystkie tłuszcze, węglowodany i białka są równie odżywcze. Dodatkowo, przez lata mówiono o tłuszczach, jako o źródle chorób układu krążenia. Skutek? Dieta większości z nas jest oparta na wysokoprzetworzonych węglowodanach, takich jak: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne dodatki smakowe, sztuczne słodziki oraz oczyszczone i przetworzone zboża. Efektami takiej diety bywają niestety choroby cywilizacyjne, np. otyłość, cukrzyca typu 2., wysokie ciśnienie, wysoki cholesterol czy stłuszczenie wątroby. 

Obecnie wiemy już, że poleganie tylko na podziale procentowym czy samej kaloryce jest niewystarczające. Głównym mechanizmem, który daje najważniejszą informację o zdrowiu, jest metabolizm, a dokładniej jego sprawność. 

Metabolizm: co tak naprawdę go reguluje?

Dobry wybór jedzenia! Ważne są tłuszcze, ale warto też bacznie zwrócić uwagę na to, skąd pochodzą. Naturalne znajdziesz m.in. w oliwie z oliwek, orzechach, awokado, tłustych rybach (np. dziki łosoś, makrela, dorsz). Wielu osobom posłużą też te zawarte w mięsie czy nabiale. Są też tłuszcze trans występujące pod postacią utwardzonych olejów roślinnych, tłuszczów do pieczenia, w daniach smażonych w głębokim oleju, margaryny, a nawet słodkiego pieczywa. Tych nie polecamy.

Ciężkostrawne bomby to również te węglowodanowe: biała mąka, produkty kukurydziane, ziemniaki, słodycze. Zasada im prostszy skład tym lepiej może być świetną pomocą przy podejmowaniu kolejnych decyzji dietetycznych. Przy okazji warto jednak sprawdzić pochodzenie i metody przetwarzania produktów. Warto podkreślić, że węglowodany w naturalnej „wersji”, które występują w całych warzywach, kaszach i ryżach są dla korzystne. Problemem jest jednak zdecydowana większość węglowodanów przetworzonych na sklepowych półkach. 

Post: odpoczynek dla przeciążonego organizmu

Wiesz już jak komponować posiłki, które będą dostarczać Ci więcej energii i pomogą zrównoważyć metabolizm. 

Jedną z metod przywracania równowagi metabolicznej ‒ która jest zresztą bardzo naturalna dla organizmu ‒ jest post kontrolowany. Wydawać by się mogło, że świadoma rezygnacja z jednego bądź kilku posiłków to radykalny sposób. Dla dorosłego człowieka jest to jednak bardzo zdrowe. Poszczenie daje szansę na regulację poziomu insuliny we krwi. Kiedy nie występują jej nagłe spadki, Twoja koncentracja polepsza się. Łatwiej reagujesz racjonalnie, a mniej skrajnie emocjonalnie. 

Działaj w takim nastroju, a zyskają na tym Twoje relacje z otoczeniem, ale także ta z samym sobą. Postaraj się o uważność względem własnych potrzeb, wtedy naturalnie twoja uwaga nie będzie rozchodzić się na bodźce zewnętrzne. 

Rozpoznaj swoje potrzeby ‒ są najważniejsze!

Świadomie szukaj i korzystaj ze Strefy Wiedzy. Z nami zadbasz o zdrowie i kondycję. Nie stawiaj sobie zbyt dużych wyzwań, po prostu sprawdź nowe rozwiązania. Poznaj wszystkie dostępne warianty kuracji KETO LUV i ciesz się odkrywaniem własnych potrzeb.