Planujesz dietę? Zrób te badania i osiągaj lepsze efekty
Idealna dieta nie istnieje! Nie ma diety, która w taki sam sposób działa na każdego i u każdego przyniesie takie same efekty. Dwie osoby na tę samą dietę mogą zareagować zupełnie inaczej. Z pewnością wiesz, o czym mówimy. Któż z nas nie próbował kiedyś diety cud, która u Kaśki, Baśki czy Janka zadziałała jak złoto, a u nas? Kilogramy stały w miejscu jak zaczarowane.
Dobra dieta to dieta dopasowana bezpośrednio do Ciebie. Jeśli wybierasz się do dietetyka, przed wizytą wykonaj pakiet badań. Dzięki temu specjalista lepiej dobierze sposób żywienia do tego, jak funkcjonuje Twój organizm, a Ty osiągniesz lepsze efekty!
Dlaczego warto przebadać się przed dietą?
Na początek musi wybrzmieć jedno. Warto badać się regularnie – nie tylko, kiedy planujemy zrzucić kilka kilogramów. Zaplanowana dieta odchudzająca może być jednak dobrym pretekstem do kompleksowego przebadania się. Dlaczego warto to zrobić, zanim rozpoczniesz dietę?
- Bezpieczeństwo – dobrze dobrana dieta powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jeśli wykonasz odpowiednie badania, w diecie będziesz mógł/mogła wyeliminować produkty, które Ci szkodzą.
- Komfort – nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Kiedy poznasz swoje nietolerancje, wyeliminowanie z diety produktów, które wywołują wzdęcia czy bóle brzucha, będzie bardzo proste.
- Zdrowie – badania, takie jak lipidogram czy poziom glukozy we krwi pozwolą stwierdzić nieprawidłowości oraz dopasować dietę tak, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.
- Wyrównanie niedoborów – jeśli w badaniach wykryte zostaną niedobory, dobrze dobrana dieta może pomóc je wyrównać.
Jakie badania zrobić przed rozpoczęciem diety?
Morfologia krwi
To podstawowe badanie, dzięki któremu możesz dowiedzieć się naprawdę wiele o swoim organizmie! W kontekście diety zwróć największą uwagę na wyniki następujących parametrów:
- RBC,
- Hb,
- HCT,
- MCV.
Znajomość wyników morfologii może być podpowiedzią, że dieta powinna być bogata w źródła żelaza i wit. B12.
Badania hormonalne
Badania hormonów – przede wszystkim hormonów tarczycy – są szczególnie ważne. W przypadku chorób tarczycy dieta ma ogromne znaczenie i jest bardzo ważnym elementem leczenia. Dietetyk, wiedząc o problemach z tarczycą, będzie mógł dobrać odpowiedni plan żywieniowy. Zaburzenia hormonalne mogą skutecznie blokować Twoje odchudzanie. I nie mówimy tu tylko o hormonach tarczycowych. Ogromne znaczenie ma też poziom kortyzolu, o którym przeczytasz tutaj: Ten jeden hormon może zniweczyć twoje plany na odchudzanie.
Poziom insuliny i glukozy
Najważniejsze jest badanie glikemii na czczo. Dzięki temu można wykluczyć lub stwierdzić, czy występuje stan przedcukrzycowy lub cukrzyca oraz jak organizm radzi sobie z gospodarką węglowodanową. O cukrze i o tym, jak nad nim zapanować szczegółowo piszemy w naszym e-booku!
Lipidogram
Dzięki badaniu profilu lipidowego można wykluczyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Badanie powinno obejmować:
- stężenie cholesterolu całkowitego (TC),
- cholesterol HDL,
- cholesterol LDL,
- trójglicerydy.
Testy na alergie pokarmowe
Jeśli podejrzewasz u siebie alergię lub nietolerancję na konkretne składniki pokarmowe, zadbaj o to, by wykonać również testy pokarmowe. Podstawowym sposobem jest kontrolowana próba prowokacyjna z użyciem placebo. Jedną z najskuteczniejszych metod są również punktowe testy skórne, a alternatywą dla nich może być oznaczenie przeciwciał sIgE.
Coś jeszcze?
Jeśli chcesz jeszcze precyzyjniej dobrać dietę, możesz również sprawdzić:
- stężenie witaminy D,
- enzymy wątrobowe (ALT, AST),
- kreatynina,
- kwas moczowy,
- stężenie elektrolitów (sodu i potasu).
Dieta to nie wszystko, czyli ruszaj się dziewczyno, ruszaj się chłopaku!
Odpowiednio dobrana dieta to klucz do sukcesu – bez właściwego planu żywieniowego odchudzanie zwyczajnie się nie uda. Ale dieta to nie wszystko! Do efektywnego kształtowania sylwetki i do zachowania zdrowia potrzebny jest też ruch.
Nie mówimy tu o wymagających treningach 6 razy w tygodniu. Jeżeli jednak planujesz odchudzanie, spróbuj wprowadzić do swojej codzienności więcej aktywności fizycznej. Wystarczy codzienny spacer, wybranie schodów zamiast windy czy energiczne wysprzątanie domu. Wybierz taką aktywność, na którą pozwala Ci Twój tryb życia i którą zwyczajnie polubisz. Regularny ruch sprawi, że kilogramy będą spadać szybciej, a Ty poczujesz się lepiej!
Poczytaj o tym, jak więcej ruszać się na co dzień: Jak utrzymać dobrą formę w mieście, nie wydając na to kasy?
A na dobry początek…
Wiemy, że najtrudniej jest zacząć – nawet ze świetnie dopasowaną dietą. Jeśli chcesz wystartować z nowym sposobem żywienia z pełną motywacją i energią, zacznij od naszej 6-dniowej kuracji KETO LUV! To idealny sposób na to, by podkręcić metabolizm, odzwyczaić się od słodyczy i pewnym krokiem wejść na nową, zdrowszą ścieżkę! ♥
Badaj się regularnie, niezależnie od tego, czy planujesz dietę! Sprawdzanie stanu własnego organizmu to podstawa profilaktyki zdrowotnej. Pamiętaj, że skierowanie na wiele z wymienionych powyżej badań możesz otrzymać od swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Źródło: https://centrumrespo.pl/odchudzanie/badania-odchudzaniem-ktore-warto-wykonac/