3 minuty czytania

Skąd się bierze uczucie głodu i jakie hormony go regulują

Głód, zaraz po bólu, jest sygnałem, który trudno bagatelizować ‒ i na który warto zwracać baczną uwagę, bowiem jego częstotliwość i nasilenie mogą nam wiele powiedzieć o potrzebach organizmu. Mimo że tego mechanizmu komunikacji potrzeb ciała doświadczamy codziennie, to czy rzeczywiście znamy go i rozumiemy? Co daje rzetelna wiedza w tym obszarze, a czym grozi jej brak? Już wyjaśniamy.

Mechanizm odczuwania łaknienia jest kontrolowany przez fizjologiczną potrzebę jedzenia, którą jest głód, oraz tą psychologiczną, zwaną apetytem. W języku potocznym przyjęło się używać tych określeń na przemian. Przekłada się to niestety na negatywne przekonania o tym, jakich substancji i w jakiej jakiej ilości domaga się organizm. Aby mieć świadomość zdrowego podejścia do żywienia, potrzebujemy rozumieć zależności w budowie i funkcjach ciała.

Mechanizm odczuwania głodu i jak powstaje efekt jo-jo

Obszarem mózgu, który zarządza uczuciami nasycenia i głodu, jest podwzgórze. Kiedy dotrze tam informacja o dostarczeniu odpowiedniego poziomu składników odżywczych takich jak glukoza, kwasy tłuszczowe czy ketony, uczucie głodu ustępuje.

W procesie przekazywania tych informacji ogromną pracę wykonuje żołądek, który pod wpływem jedzenia rozszerza się. Substancjami regulującymi są hormony: grelina (hormon głodu) i leptyna (hormon sytości). Na ich poziom oddziałuje ilość składników odżywczych w diecie. Niska kaloryka posiłków czy ograniczenie tłuszczów w dłuższej perspektywie działają pobudzająco na produkcję greliny. Zaczynamy pochłaniać jeszcze większe ilości jedzenia, wskutek czego występuje tzw. efekt jo-jo.

Jak wspierać układ hormonalny dietą?

Dieta sprzyjająca utrzymaniu odpowiedniego poziomu tych hormonów powinna być bogata w jakościowe tłuszcze i białko, a ograniczać węglowodany. Tu z pomocą przychodzi keto, które daje długotrwałe uczucie sytości ‒ wytwarzane w procesie trawienia ciała ketonowe obniżają poziom greliny. Ewentualny głód z początkiem zmiany nawyków żywieniowych pojawia się jako efekt przyzwyczajenia ciała i ustaje wraz z przestawianiem się na pozyskiwanie energii z ketonów.

KETO LUV – bezpieczne wsparcie

Niska kaloryczność nie musi więc oznaczać uczucia głodu. Najważniejszym czynnikiem w procesie odżywiania jest dostarczanie odpowiednich wartości odżywczych, które wspierają pracę organizmu.

Osoby stosujące kuracje KETO LUV lub produkty ketogeniczne z naszej oferty, zdobywają wiedzę w praktyce, obserwując swoje reakcje. W zaufaniu do własnego ciała i z gwarancją bezpieczeństwa żywności, mogą w pełni cieszyć się z pozytywnych efektów i nowej jakości funkcjonowania.