Zyskaj 5% rabatu na Twoje pierwsze zakupy! – Sprawdź

choroby krążenia

Spożycie tłuszczu a choroby układu krwionośnego ‒ te badania dają do myślenia

Opublikowano:

Jeśli szukasz zdrowego modelu żywienia, na pewno nie raz udało Ci się zetknąć ze sprzecznymi informacjami na temat tego, czy szkodliwa jest dieta bogata w tłuszcze, czy też w węglowodany. Ważną odpowiedź na to pytanie dają wyniki badania opublikowanego w brytyjskim czasopiśmie naukowym „The Lancet” w 2017 r.

Badanie pt. Związki spożycia tłuszczów i węglowodanów z chorobami układu krążenia i śmiertelnością w 18 krajach na pięciu kontynentach (PURE): prospektywne badanie kohortowe jest dość szeroko cytowane również na polskich stronach medycznych, bowiem jego wyniki wskazują, że obecne międzynarodowe zalecenia dotyczące żywienia potrzebują co najmniej weryfikacji.

Tłuszcz a choroby krążenia ‒ zasady badania

Badanie objęło 135 335 osób w wieku 35‒70 lat, które obserwowano w okresie od 4 do 7 lat. Pacjenci zostali podzieleni na grupy w zależności od tego, jakie były ich dzienne proporcje spożycia poszczególnych makroskładników: tłuszczów, białek i węglowodanów.

choroby serca

Cel? Obliczenie ryzyka śmiertelności i poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (m.in. zawału serca i udaru) w poszczególnych grupach.

Układ krwionośny a tłuszcz ‒ wyniki badań

Podczas obserwacji zarejestrowano łącznie 5796 zgonów i 4784 poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazało się, że znacząco wyższą śmiertelność miała grupa spożywająca dużo węglowodanów: osoby, w których diecie dominowały m.in. słodycze, pieczywo, makarony i ryż. Zdecydowanie mniej zgonów odnotowano w grupie, która chętnie włączała do swojej diety produkty bogate w tłuszcze.

Co ciekawe, spożycie tłuszczów nasyconych, np. pełnowartościowego masła i oleju kokosowego, zmniejszało aż o 21 % ryzyko udaru mózgu. Badacze stwierdzili również, że tłuszcze ogółem (nasycone i nienasycone) nie zwiększyły ryzyka zawału serca i innych chorób układu krążenia.

Szczegóły badania znajdziesz tutaj: Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study

Badania te zdecydowanie pozostają w sprzeczności z aktualną piramidą żywienia, w której zaleca się m.in. duże spożycie bogatych w węglowodany owoców oraz produktów zbożowych. Wskazują również, że rola tłuszczów w diecie była dotąd niepotrzebnie demonizowana. Tym, czego w naszej diecie powinno być mniej, są węglowodany.

Darmowa dostawa od 300zł