5% rabatu na pierwsze zakupy. 💚 Zapisz się na Newsletter! 💚

Jadłospis Keto na 30 dni GRATIS! 🍽️  Przy zakupie 6-dniowej kuracji KETO LUV

🚚 DARMOWA DOSTAWA od 300 PLN! 🚚

🌿 Poznaj naszą nowość – kakao ceremonialne PERU! 🌿

Ketogenic low carbs diet concept. Ingredients for healthy foods

Tłuszcze w diecie a genetyka. Sprawdź, jaki rodzaj tłuszczów jest najlepszy dla Twojej diety

Opublikowano:

Słowo klucz dzisiejszego zagadnienia to APOE: gen alipoproteiny E odpowiedzialny za przekazywanie informacji do tłuszczów i cholesterolu o produkcji lipoprotein, które pełnią ważną funkcję w transporcie tłuszczów. Każdy z nas posiada zestaw dwóch takich genów. To, które nam się trafią, określaja zdolność metabolizmu m.in. cholesterolu.

Typy genów APOE, a metabolizm tłuszczów

U człowieka wyróżnia się 3 typy genu APOE: APOE 2, APOE 3 I APOE 4. U każdego występują w parze przemiennie, w kombinacjach najczęściej APOE 3/3 i 2/3.  

Posiadacze genów APOE 2 cieszą się największą zdolnością do metabolizowania kwasów tłuszczowych nasyconych, dlatego ich dieta wręcz powinna opierać się na produktach bogatych w tłuszcze. Ludzie z zestawem genów, w których skład wchodzi APOE 3 są z kolei najbardziej „uniwersalni” pod tym względem: dla nich równie dobre będą  kwasy tłuszczowe nasycone, co jednonienasycone i wielonienasycone.

APOE 4 ‒ bardziej wymagający

Gen APOE 4 występuje najrzadziej ze wszystkich. Osoby, które go posiadają, mają tendencję do podwyższonego poziomu cholesterolu, dlatego powinny zadbać o zwiększoną ilość kwasów jednonienasyconych i omega-3 ‒ zawartych np. w awokado, oliwie z oliwek i migdałach czy orzechach. Dla nich odpowiednia będzie np. dieta śródziemnomorska lub ketogeniczna śródziemnomorska, bazująca m.in na tłustych rybach.

Całkowita rezygnacja z tłuszczów w diecie, a zastąpienie ich węglowodanami, nie będzie korzystnym rozwiązaniem dla funkcjonowania osób z wyższym poziomem cholesterolu. Jeśli więc podejrzewasz u siebie obecność genu APOE 4, zadbaj szczególnie o zdrowy bilans w diecie i poświęć więcej uwagi na obserwacje reakcji ciała.

Czy posiadasz gen APOE 4?

Dokładną odpowiedź na to pytanie poznasz tylko po wykonaniu badań genetycznych (kosztują nie więcej niż inne badania diagnostyczne). Przede wszystkim jednak, zbadaj poziom swojego cholesterolu. Tym bardziej, jeśli zauważasz u siebie większą męczliwość, a także ból i skurcze w nogach. To najczęstsze objawy, że poziom LDL (tzw. złego cholesterolu jest podwyższony). W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się także kępki żółte: zgrubienia w okolicach powiek, stawów czy ścięgien. Dlatego w każdej diecie tak ważna jest samoobserwacja i rozpoznawanie sygnałów, które wysyłają nam nasze ciała.

Jeśli rozpoznano u Ciebie obecność genu APOE 4, nie musisz zrezygnować z diety bogatej w tłuszcze. Zerknij na grafikę poniżej, a przekonasz się, że być może zmiany w twojej diecie będą niewielkie.

Darmowa dostawa od 300zł