Zyskaj 5% rabatu na Twoje pierwsze zakupy! – Sprawdź

Czym się różni przemiana materii na diecie niskokalorycznej i podczas postu

Opublikowano:

Kiedy metabolizm zwalnia, a kiedy przyspiesza? Czy dieta, która jest niskokaloryczna, gwarantuje utratę wagi i dobre samopoczucie? Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba zrozumieć, jak działa PPM: podstawowa przemiana materii.

Co to jest PPM

Podstawowa przemiana materii (PPM) określa ilość kalorii, której potrzebuje Twój organizm do normalnego funkcjonowania. Chodzi przy tym nie o kalorie spalane na siłowni czy w pracy, ale te niezbędne, aby utrzymać prawidłową pracę narządów i układów: mózgu, serca, płuc, wątroby czy układu trawienia. Wbrew pozorom pochłania to mnóstwo energii.

Prawidłowa przemiana materii ‒ ile kalorii potrzeba?

Dla każdego prawidłowe PPM jest inne i zależy od wielu zmiennych, m.in. wieku, płci, stanu zdrowia, a nawet klimatu, w którym żyjemy. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że kobieta do podtrzymania podstawowych funkcji organizmu zużywa około 0,8 kcal w ciągu godziny na każdy kilogram ciała, a mężczyzna 1 kcal.

Wydawałoby się zatem logiczne, że jeśli zapewnisz ciału ilość kalorii potrzebną do podstawowej przemiany materii, a nie dostarczysz tych, które normalnie wykorzystuje np. do zadań siłowych, będziesz chudnąć. Ale…

To tak nie działa

Okazuje się, że zredukowanie dziennej kaloryczności posiłków np. do 1500 kcal bardzo spowalnia przemianę materii. Organizm przechodzi w tryb oszczędzania energii: szybciej się męczysz, jest Ci zimno i ogólnie czujesz się kiepsko, a waga, ups, nie spada. Możesz też stracić trochę mięśni, bo skoro oszczędzamy, to nie budujemy.

przemiana materii

Wreszcie ‒ nawet jeśli uda Ci się zrzucić parę kilogramów, spodziewaj się efektu jo-jo. Twoje ciało bardzo chce odbudować utraconą tkankę tłuszczową i zachować ją „na gorsze czasy”. Tych gorszych, głodnych czasów nie miewamy od dość niedawna (przynajmniej w naszej szerokości geograficznej), więc Twój organizm jest przystosowany do magazynowania zapasów energii. Więcej na temat historycznych cykli głodu i obfitości przeczytasz tutaj.

Jak przyspieszyć PPM

Efekty przynosi dopiero post lub wyłączenie z diety węglowodanów przy jednoczesnym utrzymaniu bardzo niskiej podaży kalorii i dostarczaniu sobie wysokiej jakości tłuszczów. Wydawałoby się, że tak radykalne ograniczenie źródła energii powinno spowodować jeszcze większe spowolnienie przemiany materii, ale tu dochodzimy do punktu, gdzie zaczyna się najlepsza część!

Kiedy ograniczasz spożycie kalorii znacznie poniżej Twojego PPM, zmuszasz swój organizm do wykorzystania tkanki tłuszczowej jako źródła energii. Przecież po to właśnie tak pieczołowicie ją odkładał. Badania wskazują na to, że podczas postu lub VLCKD (bardzo niskokalorycznej diety ketogenicznej) poziom noradrenaliny wzrasta ponad dwukrotnie, dzięki czemu PPM znacznie przyspiesza. Twoje ciało nie przechodzi w tryb oszczędzania energii ‒ po prostu przełącza się na inne źródło.

Dlatego właśnie strategia redukowania kalorii nie działa tak, jak się tego oczekuje. Chyba że zdecydujesz się na mocny krok do przodu i poświęcisz kilka dni na szybkie przełączenie się na spalanie tłuszczu. Możesz to zrobić z KETO LUV (będzie łatwiej) ‒ możesz też zupełnie bezkosztowo zafundować sobie post. Bez względu na Twój wybór: spróbuj!

Darmowa dostawa od 300zł