5% rabatu na pierwsze zakupy. 💚 Zapisz się na Newsletter! 💚

Jadłospis Keto na 30 dni GRATIS! 🍽️  Przy zakupie 6-dniowej kuracji KETO LUV

🚚 DARMOWA DOSTAWA od 300 PLN! 🚚

🌿 Poznaj naszą nowość – kakao ceremonialne PERU! 🌿

Mózg (1)

„Nie mogę skupić się na niczym”… W takim razie sprawdź korzyści z postu!

Opublikowano:

Wyobraź sobie obiad u mamy, wigilijną kolację albo zaskakująco dużą porcję czegoś dobrego w restauracji na wakacjach. Może jeszcze jakiś deserek. Bardzo przyjemne uczucie, ale trochę chce się spać. Mrrr… Drzemka brzmi dobrze.

Z drugiej strony: prowadzisz auto już 3. godzinę bez jedzenia, bo wyjechaliście z samego rana i po drodze powinna być jakaś restauracja, ale pechowo nie ma. Albo: udało się nie spóźnić do pracy, ale nie udało się już kupić śniadania po drodze ‒ czekasz, aż wszyscy będą coś zamawiać, a w międzyczasie pijesz po prostu kawę lub herbatę. Z jakiegoś powodu nie chce Ci się spać. Wręcz przeciwnie, czujesz się rześko, a zmysły wydają się wyostrzone.

Jak to działa?

Korzyści z postu! Jest to mechanizm, który zapewnia Ci przetrwanie. Gdy jesteśmy syci, ciało otrzymuje sygnał, że można odpoczywać i gromadzić siły na później. Duża część energii jest pożytkowana na trawienie. Z kolei gdy jedzenia brak, organizm przechodzi w tryb pobudzenia: zwiększa się bystrość umysłu, jesteśmy gotowi do działania ‒ przez większość historii ludzkości taki stan był konieczny, by zdobyć pożywienie. Gdy naszym przodkom doskwierał głód, musieli być bardziej aktywni i zdeterminowani, żeby upolować lub znaleźć coś jadalnego.

instynkt łowcy

Korzyści z postu

Jasność umysłu to niejedyny profit w tej dziedzinie, który przynosi krótkookresowe, regularnie powtarzane poszczenie. Badania wskazują, że stanowcza redukcja kalorii i oparcie diety na kwasach tłuszczowych wpływają korzystnie na starzejący się mózg: pamięć poprawia się, a aktywność mózgu wzrasta. 

Ponadto poszczenie uruchamia proces autofagii >>>, czyli usuwania uszkodzonych komórek, co opóźnia procesy starzenia i sprzyja zapobieganiu demencji oraz chorobom Alzcheimera i Parkinsona. Dodajmy do tego inne zdrowotne korzyści z postu, które długofalowo niesie ze sobą ten model żywienia: stabilizacja hormonów, w tym obniżenie poziomu insuliny czy pozytywny wpływ na układ krwionośny… Będzie Ci się lepiej myśleć!

Źródła: A.V. Witte, M. Fobker, R. Gellner, S. Knecht, A. Flöel, Caloric restriction improves memory in elderly humans, „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”, 2009; H.R. Lieberman, C.M. Caruso, P.J. Niro, G.E. Adam, M.D. Kellogg, B.C. Nindl, F.M. Kramer, A double-blind, placebo-controlled test of 2 d of calorie deprivation: effects on cognition, activity, sleep, and interstitial glucose concentrations, „American Journal of Clinical Nutrition”, 2008.

Darmowa dostawa od 300zł