4 minuty czytania

Czy musisz być cały czas w ketozie, aby być zdrowym?

Jeśli chodzi o dietę ketogeniczną i samą ketozę, wielu uważa, że aby żyć w zdrowiu i dobrej formie, trzeba w niej pozostać do końca swoich dni. To przekonanie bardzo popularne zwłaszcza wśród tych, którzy odkryli ją niedawno i pozostają zafascynowani jej niezwykłym działaniem. Niektórych jednak, na serio przeraża konieczność pozostania na niskowęglowodanowej diecie przez całe życie. Czy słusznie? Jak jest naprawdę?

Czym jest ta cała KETOZA?

Odpowiedź na to pytanie będzie ważną wskazówką w kwestii tego, czy całe życie w ketozie to rzeczywiście najzdrowsza sytuacja dla organizmu. Jak być może wiesz, ketony powstają w momencie, gdy organizm nie ma dostępu do węglowodanów i zaczyna czerpać energię z tłuszczów z pożywienia, a przy deficycie kalorycznym, także z nagromadzonej tkanki tłuszczowej.  

Ten mechanizm znakomicie sprawdza się w walce z nadwaga i otyłością. Redukcja kilogramów jest szybsza i skuteczniejsza. Do tego osoby stosujące dietę niskowęglowodanową, obserwują szereg innych korzyści z ketozy: mają więcej energii, jaśniejszy umysł, lepiej śpią czy obserwują wygaszenie różnych uciążliwych dolegliwości spowodowanych stanem zapalnym. 

Jednak mechanizm czerpania energii z ciał ketonowych miał pierwotnie tylko jeden cel: przetrwać okresy głodu, np. długą zimę. Ketoza to coś w rodzaju trybu awaryjnego. Bardzo dobrze, że jest i super, gdy działa sprawnie! Jednak Matka Natura wcale nie chciała, byśmy jechali na nim przez okrągły rok, a nawet i dłużej. Szczególnie latem, gdy na drzewach jest mnóstwo owoców pełnych witamin i innych cennych składników, od których po prostu nie warto uciekać.

Dlatego wchodzenie w ketozę raz na jakiś czas jest jak najbardziej w porządku. Może to być kilka miesięcy (np. cała zima), kilka tygodni lub nawet kilka dni w miesiącu. To zupełnie naturalne i pożyteczne dla organizmu, taki moment na reset i uporządkowanie wszystkiego. Do tego dla wielu z nas będzie to znacznie wygodniejsze i prostsze, niż sumienne stosowanie diety ketogenicznej przez cały rok (choć jak bardzo się chce, to można, wiadomo). 

Po co nam ona?

Warto też zastanowić się, dlaczego warto w tę ketozę wchodzić? Bo trochę mija się z celem wchodzenie na keto tylko po to, by być w ketozie. Dieta ketogeniczna, w tym diety VLCKD, do jakich należy nasza bestsellerowa kuracja Keto LUV, to znakomite narzędzie do:

  • walki z nadwaga i otyłością, 
  • utrzymywania wypracowanych efektów diety,
  • łagodzenia stanów zapalnych w organizmie, 
  • regulacji hormonów,
  • trenowania elastyczności metabolicznej.

I dla większości z nas to właśnie ten ostatni punkt powinien mieć największe znaczenie. Większe niż ketoza sama w sobie. To właśnie ELASTYCZNOŚĆ METABOLICZNA decyduje o tym, czy tyjesz od szklanki wody czy utrzymujesz prawidłową masę ciała, jedząc dużo więcej, niż przeciętny Kowalski. A to dzięki temu, że ciało potrafi korzystać z tkanki tłuszczowej, nawet wtedy, gdy nie przeprowadzasz głodówki. Najlepszym sposobem na wytrenowanie elastyczności metabolicznej, jest właśnie okresowe wchodzenie i wychodzenie z ketozy. 

Skuteczny trening metabolizmu

Do tego właśnie, świetnie nadają się posty ketogeniczne takie jak kuracje Keto LUV. Warto zacząć od regularnego powtarzania 6-dniowej kuracji (np. jedną co miesiąc, przez 3 kolejne miesiące), aby później – dla utrzymania efektu – wystarczył 2-dniowy zestaw BOOST. Takie kuracje można łączyć z dowolną dietą, nie tylko ketogeniczną. Pod warunkiem, rzecz jasna, że będzie to dieta zdrowa, bogata w składniki odżywcze, wartościowe białko i zdrowe tłuszcze. 

Aby ułatwić Wam zadanie, zebraliśmy w jednym miejscu kilka strategii stosowania Keto LUV – w zależności od tego, jaki jest cel Waszego wyzwania. Znajdziecie je w naszym najnowszym e-booku. Napisaliśmy go właśnie po to, aby pomóc Ci zrozumieć, jak potężnym narzędziem jest post ketogeniczny i jak stosować go na co dzień. 

Widzisz już, że problemem współczesnego człowieka wcale nie jest nieprzebywanie w ketozie 24/7, tylko utracona elastyczność metaboliczna. Ketoza natomiast nie jest jakimś uświęconym stanem, który należy utrzymać do końca życia, ale bardzo potężnym narzędziem, które odpowiednio wykorzystane, może bardzo pomóc Twojemu zdrowiu i sylwetce. Dzięki kuracjom Keto LUV osiągniesz ją łatwo i szybko.