8 minut czytania

Jak wejść w ketozę – 7 skutecznych sposobów!

Niektóre z naszych produktów kojarzą się z dietą ketogeniczną. Głównie za sprawą przedrostka KETO, którego używamy w ich nazwach. Warto jednak wiedzieć, że nie musisz być na takiej diecie, aby z nich skorzystać. Z drugiej strony, stosowanie naszych produktów, szczególnie diet KETO LUV, pomaga osiągnąć stan ketozy. I to tym jak wejść w ketozę szybko i skutecznie, chcielibyśmy Wam dzisiaj opowiedzieć.

Ketoza, czyli stan, w którym to ketony, a nie glukoza , stają się głównym paliwem dla organizmu, ma wiele korzyści dla zdrowia i wspiera skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. a tym samym zrzucenie zbędnych kilogramów. Zasada jest prosta: ucinasz węglowodany, jesz więcej tłuszczu i czekasz, aż Twoje ciało zacznie spalać tłuszcz, produkując ketony.

Jednak nie zawsze wszystko idzie gładko i mimo wszystkich Twoich wysiłków ketozy jak nie było, tak nie ma. Czemu tak się dzieje? Jak wejść w ketozę na dobre i przejść upragnioną ketoadaptację? Coś o tym wiemy!

Jeśli stosujesz dietę ketogeniczną, wystarczy mocno ograniczyć węglowodany i jeść więcej tłuszczu, aby przekonać ciało, że to z niego ma czerpać energię na wszystkie swoje potrzeby. Łatwizna, prawda? Zwykle po 2-4 dniach rzeczywiście można poczuć, że wysiłki się opłaciły: organizm wyczerpuje wtedy wszystkie zapasy glukozy i zaczyna spalać tłuszcz.

Jednak nie każdy widzi taki efekt u siebie. Mija kilka dni, a organizm wciąż nie przestawia się z węglowodanów na tłuszcze. Czemu tak się dzieje?

Czemu nie możesz wejść w ketozę?

To złożone i powodów może być wiele. Dla przykładu jeśli przed rozpoczęciem diety ketogenicznej w Twoim jadłospisie dominowały węglowodany, możliwe, że masz więcej zapasów glikogenu i potrzebujesz więcej czasu na jego zużycie. Dopiero wtedy, Twoje ciało zacznie czerpać energię z jedynego źródła, jakie mu pozostało – z tłuszczu.

Inną przyczyną, dla której nie jesteś jeszcze w ketozie, mogą być drobne błędy, których nie dostrzegasz. Uda Ci się wejść w ketozę bardzo szybko, gdy tylko je rozpoznasz i wyeliminujesz. Mamy dla Ciebie kilka sposobów, które pomogą Ci niezależnie od tego, czy kwestia dotyczy błędów dietetycznych, czy powód jest inny.

Jak wejść w ketozę – skuteczne sposoby

Po pierwsze: Ogranicz węglowodany (jeszcze bardziej)

Tak, wiemy, że ten punkt masz już odhaczony. Mniej niż 50g węglowodanów dziennie to całkiem spora redukcja. Jednak każdy organizm jest inny i możliwe, że skoro wciąż nie jesteś w ketozie, to obecnie węglowodanów w Twojej diecie jest nadal zbyt dużo. Dotyczy to zwłaszcza okresu pierwszej keto adaptacji. Na początek, spróbuj zmniejszyć ich ilość do 20g/dzień. W ten sposób szybciej zużyjesz glikogen i zaczniesz spalać tłuszcz. 

Po drugie: Nie przesadzaj z białkami

Zdarza się, że dieta ketogeniczna jest utożsamiana z duża ilością i tłuszczu i białka. Tymczasem sytuacja jest bardziej złożona, w uproszczeniu, nasze ciała mogą przekształcać inne związki, w tym białka do glukozy i w ten sposób wykorzystywać je jako źródło energii. Wtedy oczywiście trudniej jest się przestawić.

Co wtedy zrobić? Ogranicz ilość spożywanego białka do 0,8-1,0 g/ kg Twojej aktualnej masy ciała. W ten sposób dostarczysz sobie wystarczająco dużo aminokwasów niezbędnych do utrzymania masy mięśniowej, jednocześnie nie ryzykując, że Twój organizm przekształci je na glukozę. 

Po trzecie: Czytaj etykiety

Każdy ma swoje ulubione produkty, bez których nie może się obyć. Do tego można spokojnie zaliczyć różnego rodzaju sosy, przyprawy i napoje. Niektórzy chętnie sięgną też po słodziki, aby ukoić tęsknotę za słodyczami. I tutaj niestety czekają na Ciebie pułapki. Produkty, które na pierwszy rzut oka powinny być w porządku, mogą zawierać cukier lub skrobię. Przy tak małej ilości węglowodanów, jaka jest dozwolona podczas keto adaptacji, każde odstępstwo może spowodować kolosalną różnicę. Dlatego zawsze czytaj etykiety produktów i sprawdzaj ich skład. W ten sposób będziesz mieć pewność, że to, co jesz jest rzeczywiście odpowiednie dla Twojego aktualnego sposobu żywienia.

Po czwarte: Jedz mniej

Ketoza bardzo usprawnia spalanie tłuszczu, ale nie możesz zapomnieć, że to deficyt kaloryczny sprawia, że chudniemy. Tak się składa, że dieta niskokaloryczna przyspiesza ketozę. ten stan pojawia się naturalnie podczas głodówki. Zwykle zalecana długość głodówki to 24-48 h. Możesz również spróbować postu przerywanego (Intermittent Fasting) lub po prostu zmniejszyć posiłki. W ten sposób również szybciej zużyjesz zapasy glikogenu, a organizm będzie musiał zacząć czerpać energię z tłuszczu.

Ten mechanizm wykorzystaliśmy właśnie tworząc nasze diety KETO LUV, które w istocie są trwającym 6 dni postem (skupimy się na nim pod koniec artykułu!). Po zakończeniu postu, możesz znów zwiększyć nieco ilość kalorii i kontynuować wybraną, dobrze zbilansowaną dietę – w tym oczywiście ketogeniczną. W ketozie nie będziesz czuć głodu, a i apetyt na słodkie powinien się zmniejszyć. Dzięki temu będziesz szybciej się najadać i bez większego problemu utrzymasz deficyt kaloryczny.

Po piąte: Więcej się ruszaj

Dobre efekty przynosi dodanie tłuszczów MCT do diety. Żeby je wchłonąć i wykorzystać, organizm nie potrzebuje enzymów trzustki. Tłuszcze MCT trafiają do wątroby od razu z przewodu pokarmowego i są łatwo przekształcane w ciała ketonowe. Ponadto wpływają one na zwiększenie uczucia sytości i przyspieszają metabolizm. Ich naturalnym źródłem są tłuszcze kokosa – baza naszych produktów ketogenicznych. To właśnie dzięki niemu są sycące i pomagają wejść w stan ketozy. Dobrą opcją dla osób lubiących podjadać (również podczas kuracji KETO LUV!), jest na przykład nasz BIO SNACK – zdrowa przekąska na bazie miąższu kokosa.

produkty pozwalające wejść w ketozę

Po szóste: Monitoruj posiłki

Wiemy, wiemy. Nie po to zaczynasz keto, aby znów wszystko ważyć i bawić się z kalkulatorem kalorii. I zwykle rzeczywiście to nie jest potrzebne. Jednak gdy masz problem z wejściem w ketozę, a chcesz efektów, najlepiej będzie przypilnować, żeby wszystkie makroskładniki były w odpowiedniej proporcji. Tłuszcze powinny dominować w Twoim jadłospisie, a węglowodanów powinno być nie więcej niż 50g w ciągu dnia.

Po siódme: Morsuj

Dobrym przyspieszaczem ketozy są kąpiele w zimnej wodzie. Niskie temperatury powodują, że ciało musi zużyć więcej energii, aby utrzymać prawidłowe 36.6 ℃. W związku z tym znowu: zużyje więcej glikogenu i będzie musiało poradzić sobie spalając tkankę tłuszczową. Dodatkowo morsowanie wzmacnia odporność i poprawia nastrój. Nie musisz jednak od razu nurkować w przeręblu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zimnymi kąpielami albo nie masz gdzie morsować, zacznij od zimnego prysznica. Więcej o tym, jak się za to zabrać, przeczytasz tutaj: MORSOWANIE – JAK SIĘ ZA TO ZABRAĆ? >>>

Trzymaj się planu!

Jedno małe ciasteczko albo kawałek pizzy wydają się niegroźne – zwłaszcza, gdy jesteś już 3 dni na keto. Jednak, nie daj się zwieść! Jedno ciastko z marmoladą może zawierać aż 11 g cukru, czyli około ⅓ tego, co możesz zjeść przez cały dzień, wchodząc w ketozę. No i pytanie, czy na pewno skończy się na jednym… Dlatego jeśli chcesz efektów, nie poddawaj się! Nie jedz ciastek, a gdy już bardzo czegoś potrzebujesz, poszukaj keto słodyczy, które są smaczne i niskowęglowodanowe.

A jeśli chcesz wiedzieć, jak wejść w ketozę jeszcze prościej…

…to możesz wypróbować nasze gotowe diety KETO LUV. To 6-dniowe posty złożone z niskowęglowodanowych posiłków bogatych w tłuszcze MCT, stworzone specjalnie po to, aby ułatwić Ci życie. Specjalnie dobrana kompozycja składników odżywczych sprawi, że szybko osiągniesz ketozę, a nie będziesz odczuwać głodu i nie zabraknie Ci składników odżywczych. Posiłki są łatwe do przygotowania w każdych warunkach – wystarczy je zalać wodą i dokładnie rozmieszać. Diety KETO LUV są  dostępne w 3 różnych kalorycznościach, które dopasujesz do swojego stylu życia:

 CALM – jeśli wieczory najbardziej lubisz spędzać na kanapie;

 ACTIVE – jeśli podczas diety zamierzasz ćwiczyć;

 FIT – dla osób bardzo aktywnych fizycznie i sportowców.

Wejście w ketozę nie zawsze jest łatwe. Mamy nadzieję, że nasze rady ułatwią Ci przestawienie się na energię z tłuszczów i wkrótce odczujesz upragnione rezultaty. Możesz też zajrzeć na nasza facebookową grupę WYZWANIE KETO LUV. Tam znajdziesz wsparcie od osób, które tak, jak Ty, chcą w pełni korzystać z zalet diety lub postu ketogenicznego (w formie Kuracji KETO LUV). My też tam regularnie zaglądamy i doradzamy.