3 minuty czytania

Morsowanie – jak się za to zabrać?

Chcesz spróbować morsowania? Świetnie! Zanurzanie się w zimnej wodzie wzmacnia odporność, poprawia krążenie i przyspiesza metabolizm. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z morsowaniem właśnie po to, aby wzmocnić efekty diety odchudzającej, także ketogenicznej. Wielu amatorów morsowania podpisze się też pod tym, że zimna kąpiel poprawia humor i pozytywnie nakręca do działania. Zanim jednak rzucisz się w lodowate wody pobliskiego kąpieliska, przeczytaj kilka ważnych wskazówek.

1. Sprawdź, czy możesz morsować

Przede wszystkim upewnij się, że Twój organizm wytrzyma morsowanie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wyjaśnij je ze swoim lekarzem. Zimne kąpiele są profilaktyką, a nie metodą leczniczą.

2. Zahartuj się

Stopniowe przyzwyczajanie organizmu do zimna to klucz do zostania prawdziwym morsem. Zacznij więc od zimnych pryszniców. Na początku polewaj się chłodną wodą pod koniec kąpieli. Stopniowo wydłużaj ten czas i ustawiaj coraz chłodniejszą wodę. Dzięki temu możesz również sprawdzić swoją wytrzymałość. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać kilku minut w chłodnej wodzie, to z pewnością nie dasz rady zanurzyć się w przeręblu.

jak morsować

3. W grupie raźniej

Nigdy nie chodź morsować w pojedynkę! Woda, zwłaszcza zimna, to trudny do ujarzmienia żywioł. Dlatego zawsze morsuj z kimś, kto pomoże Ci, jeśli np. złapie Cię skurcz, a będziesz daleko od brzegu. Poza tym w grupie raźniej. Widok innych morsujących pomoże Ci zwalczyć niechęć do zanurzenia się i szybko do nich dołączysz, zamiast tylko stać na brzegu i podziwiać horyzont.

4. Odpowiedni strój

Oczywiście musisz się ciepło ubrać. Do morsowania najlepiej zakładać przylegający strój. Pamiętaj też o butach do wody i dużym ręczniku, najlepiej z mikrofibry – wchłonie każdą kropelkę. Do ekwipunku koniecznie dopakuj czapkę i rękawiczki. Doświadczeni amatorzy morsowania doradzają wziąć dwa komplety, na wypadek, gdyby jeden zamoczył się podczas kąpieli.

5. Zabierz coś na rozgrzanie się

Oprócz ciepłego swetra i puchowej kurtki dobrze mieć coś co rozgrzeje Cię od środka. Może to być ciepła herbata, a jeszcze lepiej zupa, np. pomidorowa. Nie masz czasu na gotowanie? Bez obaw. Mowa o ketogenicznej zupie LUV. Jest niskokaloryczna, za to pełna sycących protein. To gotowy posiłek instant, który postawi Cię na nogi po lodowatej kąpieli. Przygotujesz ją łatwo i szybko nawet tuż przed wyjściem na morsowanie. Wystarczy zalać porcję zupy wrzącą wodą, zamknąć termos i gotowe!

Tyle od nas. Trzymamy kciuki za Wasze pierwsze i każde kolejne morsowanie.