Zyskaj 5% rabatu na Twoje pierwsze zakupy! – Sprawdź

ketoza a sport

Ketoza a sport ‒ pasują do siebie czy nie?

Opublikowano:

Wiele osób, które nie wyobrażają sobie życia bez regularnych treningów lub ciężko pracują fizycznie, zastanawia się, czy dieta ketogeniczna, a tym bardziej keto post, nie obniżą ich sprawności. Odpowiedź brzmi: to zależy.

Skąd ciało czerpie energię?

Kiedy jesteś na diecie z przeciętnym udziałem węglowodanów, Twój organizm spala glikogen zmagazynowany w wątrobie. Jeśli glikogenu zaczyna brakować (zapas wystarcza na około 24‒48 godzin, w zależności od trybu życia i podejmowanych aktywności), mięśnie słabną. Widać to dobrze na przykładzie maratończyków: w internecie krąży mnóstwo filmów, na których biegacze słaniają się na ostatnich kilometrach lub wręcz starają się doczołgać do mety.

Gdy glikogen się skończy, organizm przestawia się na pozyskiwanie energii z własnej tkanki tłuszczowej. Tłuszcz jest dwukrotnie bardziej kaloryczny niż węglowodany, więc to świetne źródło paliwa, do tego stale dostępne. Dlatego stan ketozy bardzo dobrze sprawdza się w sporcie, szczególnie w dyscyplinach wytrzymałościowych, takich jak długodystansowe biegi, triathlon czy wspinaczka wysokogórska. Zalety diety i postów ketogenicznych od lat doceniają także kulturyści, którzy w gruncie rzeczy upowszechnili ten model żywienia.

Problem polega na tym, że ciało nie sięga po swoje zapasy tłuszczu „bez walki” ‒ potrzebny jest proces adaptacji, a ten bywa nieprzyjemny. Chyba że… Masz dobrze wyrobioną elastyczność metaboliczną. Ale po kolei.

Ketoza a wyniki sportowe

Podczas >>>wchodzenia w ketozę i ketoadaptacji Twoje wyniki sportowe mogą być gorsze. Dlatego właśnie na >>>KETO LUV zalecamy zmniejszenie aktywności fizycznej o około 25% i więcej wypoczynku, szczególnie jeśli jest to Twoje pierwsze lub drugie podejście lub powracasz do ketogeniki po dłuższej przerwie.

Jeżeli jednak jesteś już na diecie ketogenicznej przez jakiś czas albo regularnie stosujesz posty ketogeniczne w dowolnej formie (intermittent fasting, KETO LUV, a nawet tzw. głodówki), Twoja forma będzie równie dobra lub nawet lepsza, co na diecie z udziałem węglowodanów. Po pierwsze zyskasz dostęp do źródła stabilnej energii: Twojej własnej tkanki tłuszczowej. Po drugie, jeśli zdecydujesz się na post ketogeniczny, Twój poziom adrenaliny będzie podwyższony, co może przekładać się na lepsze wyniki sportowe. Po trzecie, post zwiększa poziom hormonu wzrostu, co przyczynia się do szybszej rozbudowy mięśni i szybszej regeneracji po treningu.

Elastyczność metaboliczna

Kolejna, być może najważniejsza korzyść, którą przynosi ketogenika w sporcie. Elastyczność  metaboliczna to zdolność organizmu do szybkiego i bezproblemowego przełączania się z czerpania energii z glikogenu na energię z tkanki tłuszczowej. Dla naszych przodków, przyzwyczajonych do okresów obfitości i głodu, była naturalna. Obecnie, gdy cały czas mamy dostęp do węglowodanowego pożywienia, przestała nią być. Wiele osób w ciągu całego swojego życia nie ma możliwości na przełączenie źródła energii chociaż jeden raz.

Jak osiągnąć elastyczność metaboliczną? Poprzez cykliczne wchodzenie w ketozę i wychodzenie z niej. Można to zrobić na wiele sposobów. Osoby, które dobrze odnajdują się w diecie ketogenicznej, często stosują model pół na pół: w okresie jesienno-zimowym pozostają w ketozie, a w okresie wiosenno-letnim, który obfituje w sezonowe owoce i warzywa, przechodzą na low-carb lub dowolną zdrową dietę z „normalną” ilością węglowodanów. Inną metodą jest >>>intermittent fasting, czyli post przerywany.

KETO LUV jako sposób na wyrobienie elastyczności metabolicznej

Nie każdy musi i chce akceptować głodówki, nie każdy prowadzi też na tyle ustabilizowany tryb życia, który pozwalałby na intermittent fasting. Dlatego nasza propozycja to KETO LUV: 6-dniowa kuracja o niskiej zawartości kalorii, wysokiej zawartości tłuszczów MCT i dobrego białka (nie spadnie Ci masa mięśniowa), składająca się ze zmielonych kriogenicznie, niskoprzetworzonych posiłków do zalania wrzątkiem.

Smaki różnią się od tych, które znasz, ale w zamian dostajesz szybkie (2‒3 dni) wejście w ketozę i zupełnie nową perspektywę na to, czym jest odżywianie w sporcie. KETO LUV stosowane regularnie, 1‒2 razy w miesiącu, idealnie wyrabia elastyczność metaboliczną. Na dalszym etapie swojej keto drogi możesz też stosować 2-dniowe KETO LUV BOOST. Tak dla sportu i utrzymania elastyczności.

Więcej o elastyczności metabolicznej przeczytasz w tym artykule: >>>Niedoceniana zdolność organizmu: elastyczność metaboliczna.

Źródła: K. Van Proeyen, K. Szlufcik, H. Nielens et al., Beneficial Metabolics Adaptations Due to Endurance Exercise Training in the Fasted State, „Journal of Applied Physiology”, 2005; K. De Bock, W. Derave, B.O. Eijndeet al., Exercise in the Fasted State Facilitates Fibre Type-Specific Intramyocellular Lipid Breakdown and Stimulates Glycogen Resynthesis in Humans, „Journal of Physiology”, 2005; K. De Bock, W. Derave, B.O. Eijnde et al., Effect of Training in the Fasted State on Metabolic Responses During Exercise with Carbohydrate Intake, „Journal of Applied Physiology”, 2008.

Darmowa dostawa od 300zł